10-lecie Gwardii

2012 r.
11 strona

 

10-lecie Gwardii Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach

 

W roku 2012 obchodziliśmy uroczyście 10-lecie istnienia Gwardii Matki Bożej w Parafii Cieplickiej. Gwardia Matki Bożej to nasi panowie w ozdobnych mundurach żołnierzy Powstania Listopadowego. Mundury są własnością parafii. W ciągu dwóch lat zamiast kwiatów na imieniny proboszcza, zebrano na zakup i uszycie tych kolorowych mundurów. Karabiny robiła firma stolarska z Wojcieszyc, a metalowe okucia firma „Ładziński”. Czapki i ryngrafy to wyrób rzemiosła w naszym mieście.

Powołano do Gwardii mężczyzn w wieku od 25 do 50 lat – nie wszyscy od razu zrozumieli ten zakres wiekowy. To nie był brak szacunku dla młodzieży, ani pogarda dla najstarszych – później to zrozumiano. Wiele czasu od samego początku przy szyciu mundurów w Sobieszowie przy opracowaniu specjalnego loga w Łodzi z symbolem Jeleniej Góry i symbolem Uzdrowiska Cieplice, z naszą Matką Bożą, z metalowym ryngrafem na ozdobnej czapce, z kolorowymi naszywkami... – ileż to było narad, konsultacji, telefonów i kilometrów samochodem...! – nad wszystkim od początku czuwał Andrzej Ciepły z żoną, córką, synem i wieloma kolegami. Andrzej Ciepły jest dziś komendantem naszej Gwardii. Świętuje z kolegami Jubileusz 10-lecia. Andrzeju, brak słów, aby opisać początki i całe te dziesięć lat waszej służby.

Pierwsze to straż przy Bożym Grobie. Wielu czeka na zmianę warty, na wasz przemarsz środkiem kościoła.

Drugie to procesja na Boże Ciało. Procesja ulicami ma swój rytm, powagę i porządek.

Trzecie to powitanie w parafii wyjątkowych Gości, jak: Biskupa, Panią Minister, Profesorów czy Dyrektorów na Święcie Matki.

Czwarte to musztra paradna na festynie Święta Matki.

Piąte to uroczyste prowadzenie do kościoła orszaków ślubnych czy jubilatów małżeńskich i kapłańskich.

Szóste – Prezydenci Jeleniej Góry proszą Gwardię Matki Bożej z musztrą na uroczystościach państwowych pod ratuszem czy Pomnikiem Wolności przy Kościele Garnizonowym.

Siódme – od ośmiu już lat jeżdżą na Ogólnopolskie Spotkania Straży Grobowych w różnych miejscowościach na Podkarpaciu. Tam z dużym napisem Jelenia Góra, w rytm orkiestry dętej maszerują przez rynek, na stadion i na wielkiej płycie stadionu są pokazy ich musztry, cieszą się wielkim uznaniem. Jest to wielka promocja ogólnopolska naszego miasta.

Jest to grupa młodych mężczyzn, mężów i ojców, którzy wzajemnie się rozumieją, poważnie traktują Chrystusa, którego strzegą i któremu służą. Wielu było kiedyś ministrantami, stąd tak pięknie obsłużyli liturgię dzisiejszej Mszy jubileuszowej. Myślę, że są dobrymi mężami i wzorowymi ojcami, bo Ich Patronka Matka Boża Miłosierdzia zobowiązuje ich do miłości Chrystusa i miłości żon i dzieci. Czekamy na młodych do szeregów naszej Gwardii Matki Bożej. Niech będą następne jubileusze, a modlitwa, do której wzywał nas Jezus w Ewangelii niech dodaje Łaski Bożej do życia godnego rycerza Matki Miłosierdzia.

Pan komendant Andrzej Ciepły i wszyscy członkowie Gwardi zostali odznaczeni oznaką Rzemiosła Polskiego, które wręczył Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu - nasz prafianin Pan Zbigniew Ładziński.

(tekst z kazania na Mszy Jubileuszowej)

 

opracował ks. Józef Stec

proboszcz parafii